Ako premeniť zombies na ľudí?
Asi každý, kto organizuje mítingy, konferencie, porady, eventy, alebo akékoľvek iné udalosti, kde sa ľudia stretávajú sníva o tom, ako čarovným prútikom premeniť tých pasívnych, ostýchavých, neochotných, alebo unudených účastníkov na tých, ktorí budú bdelí, aktívni, kreatívni… Často však zažívame pravý opak.
Ten stav volám „death by powerpoint“.
Ľudia sa nevedia dočkať prestávky, nenápadko si na stehne skrolujú novinky online sveta, prípadne si pred dverami vybavujú „skutočne neodkladné“ telefonáty. Prečo to tak je? Na linke je sám generálny riaditeľ zemegule? Nie, problém je niekde inde. Chyba nastala počas plánovania mítingu. Dajme si kvíz:
Čo je strategické plánovanie konferencií, porád, alebo mítingov?
a. míting dizajn
b. meeting design
c. ak ste nezvolili a, ani b, tak si ešte raz prečítajte tento článok
Predstavte si konferenciu, na ktorej sú ľudia bdelí, naštartovaní, usmiati a pripravení na akciu. Iste ste to už zažili, veľmi rád sa pozerám na mítingy, kde flow energie prúdi tak, ako má (obzvlášť vtedy ak je to výsledkom mojej práce). Podstatou „energických stretnutí“ je fakt, že s narastajúcou energiou medzi účastníkmi sa zvyšuje aj ich schopnosť učiť sa, prijímať nové výzvy, tvoriť, kreovať nové myšlienky, posúvať známe hranice, prichádzať na nové riešenia, spoznávať nových ľudí… A o to predsa v mítingoch ide.
DAJTE MOŽNOSTI
Áno, easy as that. Dajte ľuďom možnosti. Pred stretnutím sa pýtajte. Čo by chceli ľudia na stretnutí robiť? Čo od neho očakávajú, aké sú ich predstavy, aké ciele? A čo treba urobiť preto, aby ste ich ciele dosiahli, alebo sa k nim aspoň priblížili? Míting dizajn je o stratégii a analýze. Ale tiež aj o jednoduchom (a často podceňovanom) pýtaní sa.
Ak viete, čo ľudia od stretnutia chcú, tak im to jednoducho dajte. Nejde o to vyhovieť každému a v každom detaile, ale o vytvorení spoločných bodov pre viacerých ľudí. Skúste si zatriediť účastníkov do skupiniek a kategórií, analyzujte ich potreby a vytvorte mapu. Pomôže vám to míting poľudštiť. Znie to síce zvláštne, ale pri plánovaní stretnutí často zabúdame na jeden prostý fakt:
„Mítingy robíme pre ľudí. Nerobíme ich pre robotov. Ani pre zombies. Ani pre zombie robotov.“
ROZPLAČTE ICH
Nie, neberte to doslova. Nemusíte na mítingu premietať topiacu scénu z Titanicu (btw. DiCaprio to vraj prežil). Ale ak zakomponujete do mítingu emócie, tak dosiahnete to, že si na váš míting ľudia spomenú. A word of mouth vám pomôže viac ako si myslíte. Druhá vec je, že vďaka emóciám si lepšie zapamätáme a pamätáme – situácie, fakty, aj ľudí. Poraďte vašim rečníkom, aby prepracovali svoju prezentáciu a zakomponovali do nej niečo, čo v účastníkoch zarezonuje. Zlepšíte dobré meno mítingu, zvýšite jeho atraktivitu a automaticky s tým aj jeho hodnotu.
NEBERTE SA VÁŽNE
Zradný dojem. Organizátor mítingu = stredobod vesmíru a stelesnenie všetkého dôležitého. Nebrať sa vážne je jeden z kľúčových bodov, ako vniesť do stretnutí viac dobrej energie. Mítingy sú predsa pre ľudí, spomínate? A každý z nás dokáže robiť veci skvele. A každý z nás robí aj chyby. Buďte priamy, otvorený a prirodzený a ľudia okolo vás (aj kravaťáci) vás budú v prirodzenosti nasledovať. Dodržujte bontón aj protokol, ak je to potrebné, no dajte hlavne ľuďom príležitosť cítiť sa byť ľuďmi.
ZAHRAJTE SA
Kašlite na predsudky – v každom z nás drieme dieťa, ktoré je pripravené hrať sa (a obzvlášť v spoločnosti iných ľudí). Videli ste už špičkových chirurgov, uznávaných profesorov, alebo riaditeľov veľkých firiem ako sa v sekunde premenili na bezstarostné deti a zahĺbili sa do svojej role tak, že sa im nechcelo prestať? Je to úžasný pohľad. Zakomponujte roleplay (funkčné hranie), funguje to skvele. Ľuďom okamžite otvorí nové obzory, iné pohľady na tú istú vec, rozvíja ich empatiu aj schopnosť riešenia problémov. Áno, toto je ten svätý grál – myslenie OUT OF BOX. Dajte ľuďom príležitosť, správne ju do mítingu naplánujte, zvoľte adekvátnu formu a beng! Úspech je zaručený.
Ako premeniť stovku dám na bláznivé tínedžerky za pár sekúnd? Pozrite si toto video.