Robme konferencie ako Dáni

 Kategória Blog

Ľudia na západ od Bratislavy (a niektorí aj na východ) už pochopili, ako efektívne a zmysluplné podujatia dokážu zamiešať karty v odvetví MICE. Meetings, Incentives, Conferences, Events – sú jednou z mocných ekonomických síl krajín EU. Dokážu so sebou do krajiny pritiahnuť nielen delegátov a ich peňaženky, ale ďaleko viac (kešu) vo forme priamych, či nepriamych investícií. A to môžu byť veľké čísla.

MICE experti dobre vedia, ako náročné je svoju destináciu odlíšiť od iných a vystrčiť ju z davu. Veď dnes už takmer každá destinácia ponúka vynikajúcu kuchyňu, nadštandardné služby, pohodlné hotely, skvelú turistiku, prepracovanú infraštruktúru, lahodné víno, krásnu prírodu, blablabla, blablabla…

 

Ako teda zaujať v tak súťaživom prostredí, akým európsky MICE biznis je? Ako organizovať podujatia, ktorých meno bude znieť v celej Európe?

 

Míting dizajn (alebo strategické riadenie) dokáže mítingy/eventy/konferencie pretvoriť na funkčné a obľúbené stretnutia, ktoré prinášajú stakeholderom (organizátorom, účastníkom, spíkrom a sponzorom) lepšie výsledky a vyššie ROI. Strategicky plánovať znamená predovšetkým sústrediť sa na ciele a vytvoriť cestu k ich dosiahnutiu. Zvýšiť hodnotu, pridať jedinečnosť, implementovať ľudskosť.

 

Míting dizajn urobil z mnohých destinácií na európskej MICE mape dostihové kone, kde sa ľudia vďaka efektívnym konferenciám a kongresom radi (a často) stretávajú. Niektoré krajiny (Holandsko, Taliansko, Brexitsko) prizvali skúsených stratégov/dizajnérov a spoločne vypracovali vízie toho, ako pritiahnuť zahraničný konferenčný biznis do ich krajiny. A podarilo sa. Iné štáty zašli ešte ďalej a vytvorili úplne novú a inovatívnu službu. Takou krajinou je napríklad Dánsko, o ktorom si povieme už o chvíľu.

 

giphy-2

Teraz otázky na zamyslenie:

1. Dáva zmysel stavať na inováciách a plánovať pritom tie isté (málo funkčné) mítingy?

2. Má cenu leštiť starú škodovku a očakávať, že sa leštením premení na Ferrari?

3. Je efektívne komunikovať nové a kvalitné (slovenské) služby, produkty, firmy a ľudí starým spôsobom?

 

Myslím, že nie. A myslia si to napríklad aj Dáni, ktorí (napriek svojim destinačným USPs) prizvali do hry aj skúsených mítingových stratégov a spoločne vytvorili nový produkt – Meetovation. Meetovation stojí na 5 pilieroch. Sú nimi: zodpovedné myslenie, aktívne zapájanie, kreatívne nastavenie, lokálne zdroje a ROI. A presne o tomto je aj strategické plánovanie stretnutí (míting dizajn). Náhodná podoba? Myslím, že nie.

 

„Better Designed Meetings are The Future of Business.“

 

Áno, lepšie dizajnované mítingy sú budúcnosťou, či skôr už súčasnosťou dobrého biznisu. A nielen MICE biznisu. Ak sa budeme efektívnejšie a hlavne zmysluplnejšie stretávať, tak ušetríme čas, peniaze aj energiu všetkým zúčastneným. Zároveň získame nové myšlienky, inovatívne prístupy a kvalitnú spoluprácu. Čo viac si priať?

 

EXPERIENCE IS KING

Obsah podujatia, teda to, čo sa ľudia na podujatí môžu dozvedieť je veľmi dôležitý. Ak máte dobrý obsah, tak ste na dobrej ceste. No obsah nie je všetko. Rovnako dôležitá je aj forma, alebo spôsob, akým obsah sprostredkujete vašim účastníkom. Kombinácia dobrého obsahu a vhodnej formy vytvára zážitok a skúsenosť. A o to ide. Nepočíta sa to, čo si mohli účastníci z podujatia odniesť, ale to, čo si reálne odniesli. Čo sa naučili a koho stretli. Viac som o tom dozviete v tomto videu.

 

„Plánujme konferencie pre účastníkov, nie pre spíkrov.“

 

AKO JE TO NA SLOVENSKU

Aj u nás už pomaly ale isto rastú prvé suchohríby, ktoré začínajú zisťovať, že plánovanie efektívnejších stretnutí dáva zmysel. Postupne sa s míting dizajnom zoznamujú organizátori, spíkri, účastníci aj sponzori. Takže pomaly, ale isto sa „tam“ dostávame. Tam znamená do moderného sveta, kde sa ľudia stretávajú radi a často. A viete prečo? Pretože im to dáva zmysel a prináša vyššiu hodnotu.

 

Meeting design je pre úspech mítingu rovnako dôležitý ako meeting planning.

 

Práca v MICE je dlhodobá hra. Ak dnes nastavíme nové pravidlá, tak sa výsledky nedostavia budúci piatok. Potrvá to dlhšie. Preto sa spojme, myslime inak, plánujme podujatia pre účastníkov a nie pre spíkrov a sponzorov. Sústreďme sa na obsah, ale aj na spôsob, akým obsah sprostredkujeme.

mice-to-meet-you


 

PÁČIL SA VÁM TENTO ČLÁNOK?

Zadajte váš email a raz mesačne vám budeme zasielať to najzaujímavejšie zo sveta eventov a live komunikácie.
Mohlo by Vás zaujímať

Napísať komentár

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search